Hidrolik Tampon

Asansör Hidrolik Tampon

Asansörlerdeki çeşitli güvenlik elemanlarının arasında tamponlar önemli yer tutar. Aşağıya inerken son katta da duramayan kabinin tabana sert çarpmasını önleme görevini yapan tamponların yaylı (mekanik, lineer) , poliüretan ( mekik, nonlineer) ve hidrolik tamponlar olarak üç türü yaygın olarak kullanılmaktadır.

EN 81 yaylı tamponlara ve poliüretan tamponlara 1m/s hıza kadar izin vermektedir. Çok yüksek katlı binalarda kullanılan asansörlerin hızları 2,5 m/s ye ulaşmış hatta aşmıştır. Burada sadece hidrolik tamponlar kullanılabilir.

Asansörlerdeki çeşitli güvenlik elemanlarının arasında tamponlar önemli yer tutar. Aşağıya inerken son katta da duramayan kabinin ( veya karşı ağırlığın ) tabana sert çarpmasını önleme görevini yapan tamponlar Avrupa Normu EN 81 – 1 de

Enerji depolayan tipte tamponlar Doğrusal ve Doğrusal olmayan karakteristikli
Geri dönme hareketi tamponlanmış olan enerji depolayan tipte tamponlar
Enerjiyi harcayan tipte tamponlar olarak sınıflandırılmışlardır.

Enerji depolayan tipte tamponlar ilk asansörlerden bu yana kullanılmakta olan mekanik, yaylı tamponlardır. Literatürde bu tamponların 1,75 m/s asansör anma hızına kadar kullanılabileceği kaydedilse de ilgili standartlar TS 10922 EN 81-1 bu tamponlar için maksimum hızı 1 m/s olarak belirlemiştir. Aynı standart geri dönme hareketi tamponlanmış olan enerji depolayan tipte tamponlar için de maksimum hızı 1,6 m/s olarak sınırlamıştır.

Asansörün insan yaşamını etkileyen derin ve önemli bir geçmişi vardır ve bu muhteşem sistem içerisinde güvenli ve konforlu bir seyir , asansör sisteminin olmazsa olmazıdır bununla beraber asansör için en önemli AR-GE çalışmalarıdan birisi de ASANSÖR HİDROLİK TAMPON üzerine yapılanlar çalışmalardr. SAFİRLİFT COMPONENT ASANSÖR olarak pek yakında son teknoloji ile üretilen ASANSÖR HİDROLİK TAMPON SİSTEMİ’MİZİ siz değerli müşterilerimizle heyecanla paylaşmaktan dolayı gurur duyuyoruz .